AMELİYATSIZ İŞLEMLER

Botulinum Tip A’nın kayıtlı ticari ismi Botoks’tur ve kırışıkların azaltılmasında FDA tarafından onay verilen ilk botulinum ajanıdır. Günümüzde Dsport ve Xeomin dahil olmak üzere birkaç tane mükemmel Kırışıklık Azaltıcı Enjekte Edilebilir ürün mevcuttur. Bu ürünler hedeflenen bölgede sinirler ve kaslar arasında iletişimi bloke ederek etki gösterir, böylece bu yüz kaslarının neden olduğu aktif kırışıklar geçici olarak paralize olur. Bu tedavi ile daha genç, daha canlı bir görünüm ortaya çıkar ve gelecekteki olası kırışıkların oluşumu da önlenebilir.

2002’de FDA’nın estetik alanda kullanıma yönelik verdiği onaydan sonra Amerika’da yaklaşık 11.8 milyon Botoks prosedürü yapıldı. Bu durum Botoksu Amerika’daki en popüler invazif olmayan estetik prosedür yapmaktadır.

Botoks ve diğer Kırışık Azaltıcı (Dysport, Xeomin vs) enjeksiyonların görülebilir sonuçları tedaviden 3-7 gün sonra ortaya çıkar ve kırışık azaltıcı sonuçlar dört aya kadar devam edebilir. Botoksun etkileri kalıcı olmadığı için hastaların periyodik olarak idame enjeksiyon yaptırması önerilir.

Birçok insan estetik görünümlerini iyileştirmek veya canlandırmak ister ama yoğun bir cerrahi prosedür geçirmek istemez. Enjekte edilebilir dermal dolgular bu hastalarda ideal bir çözümdür çünkü invazif değildir, tedavi sonrası minimal zaman gerektirir ve yaşlanma, güneş hasarı ve yüzde hacim kaybına bağlı estetik değişikliklerin düzeltilmesinde etkilidir. Sıklıkla “öğle arası yüz germesi” olarak adlandırılan enjekte edilebilir dolgular Amerika Birleşik Devletleri’nde Kırışık Azaltıcı enjeksiyonlardan (Botoks/Dysport/Xeomin) sonra en popüler kozmetik tedavilerden bir tanesi haline gelmiştir.
Dermal dolgular primer olarak deri ve yüzdeki yumuşak dokuda meydana gelen hacim kayıplarını yerine koymak için kullanılır. Sık yapılan alanlar arasında nazolabiyal oluklar (üst dudak ve yanak kavşağındaki oluklar), marionette çizgileri, gülümseme çizgileri, alın boyunca ve burnun üst köprüsünde oluşan göz yaşı oluğu ve kırışıkları vardır. Dermal dolgular hastanın dudaklarının daha dolgun gözükmesi, yanak ve şakaklardaki hacim kaybını tamamlamak için de sık kullanılır. Yüzdeki çizgileri ve olukları anında doldurmak gibi estetik bir avantaj sunmasının yanında dermal dolgular derinin doğal kolajen çoğalmasını da uyarabilir, böylece gelecekte kırışıklık ve katlantı oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Yağ enjeksiyonları yüzdeki hacim kaybına, kolajen yıkımı ve esneklik kaybına bağlı estetik problemlerin tedavisinde yararlıdır.

Yağ enjeksiyonları ile tedavi edilebilen yaşlanmanın gözle görülebilir bazı bulguları şunlardır:
Alın kırışıklığı
Üst ve alt göz kapaklarında derinleşme
Gözlerin dış açılarında destek kaybı
Skleral görüntü (göz beyazının aşırı görünmesi)
Alt kapaklarda yağ herniasyonu
Elmacık kemiği çukuru depresyonu
Elmacık kemiğinde düşme ve sarkma
Nazojugal oluk (iç alt göz kapağının depresyonu)
Nazolabiyal katlantı ve olukların derinleşmesi
Ağız kenarlarında düşüş (Marionette Çizgileri)
Çene hattının yumuşaması
Gerdan oluşumu
Alt dudakta hacim kaybı
Üst dudakta hacim kaybına düzleşme
Yanakta kırışıklık
Ellerde yaşlanma
Kalçalarda sarkma
Düz veya küçük kalçalar

Yukarıda bahsi geçen estetik durumların düzelmesini isteyen hastalar yağ enjeksiyonları için iyi bir aday olabilir. Yağ enjeksiyonları bir dizi yarar sunar, bunlar:

Uzun süreli sonuçlar
Enjeksiyonlarda kullanılan yağ hastanın vücudundan geldiği için alerjik reaksiyon potansiyeli yoktur
Tedavi sırasındaki rahatsızlık düzeyi minimaldir.

“Lazer” kelimesi İngilizce “Uyarılmış Radyasyon Yayılımı ile Işığın Güçlendirilmesi” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Lazer enerjisini deriyi tedavi etmek üzere seçici olarak dokuya transfer eden yüksek görülebilir, kızıl ötesi veya ultraviyole yüksek enerji ışınları oluşturmak üzere kullanılabilir. Lazer kullanan deri gençleştirme tedavileri estetik endüstrisinde en yaygın kullanılan yaşlanma karşıtı tedaviler haline gelmiştir. Lazer gençleştirme prosedürleri ince çizgiler, kırışıklar, skarlar ve derideki renk değişikliğinin görünümünü iyileştirir, iyileşme zamanı hızlıdır, verdiği rahatsızlık minimaldir ve kanama çok azdır. Lazerler yaşlanmış, kırışmış ve güneş tarafından hasar görmüş deri tabakalarının vücuttan uzaklaştırılmasında etkilidir, böylece daha sağlıklı ve genç bir görüntü ortaya çıkar. Lazer deri tedavilerinden tüm yaşlardaki erkek ve kadınlar yarar görebilir ve tipik olarak gözler ve ağız etrafındaki alanlarda kullanılır, diğer yandan yüzün daha büyük alanları için de kullanılabilmektedir.

Lazer tedavisi çeşitli deri bozukluklarına yönelik yapılabilir; başarılı bir sonuç için temel şey lazer teknolojisini anlayan, prosedürü güvenli ve etkili şekilde yapabilen yetkili bir hekim bulmaktır.

SEÇENEKLER

Lazer deri rejuvenasyon tedavileri ablatif teknik veya ablatif olmayan teknikler ve cilt soyma veya kesme metotları ile kırışıklık ve diğer deri bozukluklarını tedavi edebilir.

Lazer cilt soyma bir dizi deri ile ilişkili problemi olan hastalarda minimal invazif, mükemmel bir seçenektir, bu problemler arasında şunlar vardır:
İnce kırışıklar
Yüz hacminin ve sıkılığının azalması
Deri gevşekliği (gevşeklik, sarkma)
Kapillerlerde çatlama
İnce ve transparan deri
Kuru, kaşıntılı deri
Derin kırışıklar
Akne ve akne izleri
Yaralanmaya bağlı izler
Karaciğer lekeleri veya yaşlanma lekeleri (güneş lekeleri)
Düzensiz deri tonu veya yapısı
Yüz germeye yanıt vermemiş deri
Sarımsı veya grimsi deri tonları
Burunda büyümüş yağ bezleri
Deri büyümeleri
Kızarıklık
Venlerde belirginleşme ve kapilerlerde çatlama
Gül lekesi
Düzensiz pigmentasyon
Melazma
Doğum lekeleri ve vasküler lezyonlar
Ben ve siğiller
Dövme
İstenmeyen yüz veya vücut kılı/tüyü
Vitiligo veya psoriazis

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018