PROF. DR. KARACA BAŞARAN

1979 yılında doğan Prof. Dr. Karaca Başaran, orta ve lise eğitimi Tarsus Amerikan Koleji’inde bitirdi. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)’nden doktor ünvanını aldı. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığını, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (Çapa) bölümünde tamamladı. Mecburi hizmetini takiben 2017 yılında doçent olan ve ardından 2023 yılında profesör ünvanını alan Prof.Dr. Başaran şu an Levent’de kendi özel kliniğinde hastalarını görmektedir. Prof.Dr. Başaran’ın hobileri arasında davul çalmak, basketbol oynamak ve motorsiklet kullanmak vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak çalışma için gereken ECFMG belgesini, tüm yazılı ve sözlü sınavları geçerek 2003 yılında almıştır (ECFMG ID: 06553911, USMLE STEPS 1-2-3). Cerrahi rotasyonunu, Massachussetts General Hospital, Harvard Medical School, Boston, ABD; Dahiliye rotasyonu ise, Imperial College, Royal Brompton Hospital, Londra İngiltere’de yapmıştır. Üst uzmanlığını (Fellowship), ABD’nin en önemli merkezlerinden olan, Temple Health, Fox Chase Cancer Center, Philadelphia’da tamamlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bizzat hasta görme, muayene etme ve ameliyat etme yetkisine sahip Dr. Başaran birçok klinikte 500’e yakın ameliyat gerçekleştirmiştir. Farklı süreçlerde, Amerika Birleşik Devletleri’nin konusunda en değerli cerrahlarıyla ameliyatlara girmiştir. Meme estetiği amaçlı 2009 yılında, Birmingham, Alabama’da Dr. James Grotting ve Dr. Louis Vasconez’in yanında bulunmuştur. Rinoplasti (burun estetiği) amaçlı 3 ay Dr. Nazım Cerkeş’le çalışmıştır. Tüm plastik cerrahi işlemleri içerisinde özel ilgi alanı olan, endoskopik (izsiz) yüz estetiği ameliyatlarını, bu konuda dünyadaki en iyi isim olan Oscar Ramirez’den öğrenmiştir (Miami-Florida). Meme rekonstrükiyonunda, adı Becker protezleriyle anılan Dr. Hilton Becker’in yanında kalarak bilgisini arttırmıştır. Son zamanlarda çok artış gösteren zayıflama sonrası vücut düzeltme estetiği için, konusunda lider cerrahlardan Dr. Joe Hunstad (Charlotte, North Carolina), Dr. Ozan Sozer (El Paso, Texas) ve Dr. Constantino Mendieta (Miami)’nın yanında kalmıştır. Yine vücut ve popo estetiğinde lider ülkelerden olan Brezilya’ya gidip, Dr. Raul Gonzalez ile ameliyatlara girip bilgisini arttırmıştır. Diğer bir ilgi alanı olan migren cerrahisini, bu ameliyat tekniklerini bulan ve dünyaya öğreten Dr. Bahman Guyuryon’dan (Cleveland, Ohio) öğrenmiştir. Türkiye’ye dönmeden önce göz çevresi, yüz estetiği ameliyatlarında en önemli doktorlardan olan Dr. Daniel Baker (New York)’in yanında bulunarak, minimal yaklaşımlı cerrahi işlemler konusunda bilgisini arttırmıştır. Endoskopik yüz estetiğinin Asya’daki en önemli otörlerinden Dr. Wu’nun yanında kısa süre kalmıştır (Tayvan). Yüz estetiğinde özel ilgi alanı olan derin plan yüz germe için Kentucky, Louisville’de Dr. O’Daniel, Brezilya’dan Dr. Ausersvald ve New York’da Dr. Jacono’nun yanında bulunmuştur. Temel mikrocerrahi eğitimini 2007 yılında İsviçre, Zürih Üniversitesi, Nöroşirurji bölümünde almıştır.

MODERN VE BİLİMSEL TABANLI TEKNİKLER

MODERN VE BİLİMSEL TABANLI TEKNİKLER

Çok yoğun akademik geçmişi olan Prof. Dr. Başaran’ın 60 üzerinde makalesi, 90 üzerinde bildirisi mevcuttur. Bunlar arasında 3 farklı meme küçültme tekniği, farkı cerrahlarla ortak geliştirdiği meme büyütme, karın germe, liposuction ve burun estetiği teknikleri mevcuttur. Kendi tasarlayıp, patentini aldığı, iki farklı cerrahi aleti mevcuttur.

KİTAPLAR

Akademik olarak yoğun bir geçmişi olan Prof. Dr. Karaca Başaran’ın “Liposuction: Principles and Practice, 2nd edition” ve “Nipple-Areolar Complex Reconstruction” isimli 2 kitapta kendi tekniğini anlattığı bölümleri mevcuttur. Her iki kitap, dünyanın en büyük basımevlerinden olan Springer tarafından basılmıştır.

Karaca Başaran’ın akademik geçmişi hakkında daha fazlasını mı merak ediyorsunuz?

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018