DOÇ. DR. KARACA BAŞARAN

1979 yılında doğan Doç. Dr. Karaca Başaran, orta ve lise eğitimi Tarsus Amerikan Koleji’inde bitirdi. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)’nden doktor ünvanını aldı. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığını, dereceyle girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (Çapa) bölümünde tamamladı. Mecburi hizmetini takiben 2017 yılında doçent olan Dr. Başaran şu an Fulya’da kendi özel kliniğinde hastalarını görmektedir. Evli ve 2 erkek çocuk babası olan Dr. Başaran’ın hobileri arasında davul çalmak, basketbol oynamak ve motorsiklet kullanmak vardır.

ULUSLARARASI TECRÜBE

Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak çalışma için gereken ECFMG belgesini, tüm yazılı ve sözlü sınavları geçerek 2003 yılında almıştır (ECFMG ID: 06553911, USMLE STEPS 1-2-3). Cerrahi rotasyonunu, Massachussetts General Hospital, Harvard Medical School, Boston, ABD; Dahiliye rotasyonu ise, Imperial College, Royal Brompton Hospital, Londra İngiltere’de yapmıştır. Üst uzmanlığını (Fellowship), ABD’nin en önemli merkezlerinden olan, Temple Health, Fox Chase Cancer Center, Philadelphia’da tamamlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bizzat hasta görme, muayene etme ve ameliyat etme yetkisine sahip Dr. Başaran birçok klinikte 500’e yakın ameliyat gerçekleştirmiştir. Farklı süreçlerde, Amerika Birleşik Devletleri’nin konusunda en değerli cerrahlarıyla ameliyatlara girmiştir. Meme estetiği amaçlı 2009 yılında, Birmingham, Alabama’da Dr. James Grotting ve Dr. Louis Vasconez’in yanında bulunmuştur. Rinoplasti (burun estetiği) amaçlı 3 ay Dr. Nazım Cerkeş’le çalışmıştır. Tüm plastik cerrahi işlemleri içerisinde özel ilgi alanı olan, endoskopik (izsiz) yüz estetiği ameliyatlarını, bu konuda dünyadaki en iyi isim olan Oscar Ramirez’den öğrenmiştir (Miami-Florida). Meme rekonstrükiyonunda, adı Becker protezleriyle anılan Dr. Hilton Becker’in yanında kalarak bilgisini arttırmıştır. Son zamanlarda çok artış gösteren zayıflama sonrası vücut düzeltme estetiği için, konusunda lider cerrahlardan Dr. Joe Hunstad (Charlotte, North Carolina), Dr. Ozan Sozer (El Paso, Texas) ve Dr. Constantino Mendieta (Miami)’nın yanında kalmıştır. Yine vücut ve popo estetiğinde lider ülkelerden olan Brezilya’ya gidip, Dr. Raul Gonzalez ile ameliyatlara girip bilgisini arttırmıştır. Diğer bir ilgi alanı olan migren cerrahisini, bu ameliyat tekniklerini bulan ve dünyaya öğreten Dr. Bahman Guyuryon’dan (Cleveland, Ohio) öğrenmiştir. Türkiye’ye dönmeden önce göz çevresi, yüz estetiği ameliyatlarında en önemli doktorlardan olan Dr. Daniel Baker (New York)’in yanında bulunarak, minimal yaklaşımlı cerrahi işlemler konusunda bilgisini arttırmıştır. Temel mikrocerrahi eğitimini 2007 yılında İsviçre, Zürih Üniversitesi, Nöroşirurji bölümünde almıştır.

1. EN İYİ KLİNİK ÇALIŞMA

Kendi geliştirdiği ve en prestijli dergi olan PRS’de yayınlanan bu teknikte, Dr. Başaran, iri memelerde çok güvenli bir küçültme tekniğini tanımlamıştır. Bu çalışmasıyla 2010 yılında Türk Plastik Cerrahi Derneği tarafından ödüle layık görülmüştür.

+10.000 BAŞARILI OPERASYON

+10.000 BAŞARILI OPERASYON

Dr. Basaran uzmanlık eğitimi, yurtdışı çalışma dönemi, ve mecburi hizmet dönemlerinde plastik cerrahinin tüm alanlarıyla ilgili binlerce ameliyat yapmıştır. Standart rekonstrüktif ve estetik işlemler dışında; süpermikrocerrahi, endoskopik yüz cerrahisi, göz çevresi estetiği ve migren ameliyatlarını da yoğunlukla yapmaktadır.

MODERN VE BİLİMSEL TABANLI TEKNİKLER

MODERN VE BİLİMSEL TABANLI TEKNİKLER

Çok yoğun akademik geçmişi olan Dr. Başaran’ın 60 üzerinde makalesi, 90 üzerinde bildirisi, kendine ait, en iyi akademik dergilerde yayınlanmış birçok ameliyat tekniği vardır. Bunlar arasında, kendisinin tarif ettiği 3 farklı meme küçültme tekniği, farkı cerrahlarla ortak geliştirdiği meme büyütme, karın germe, liposuction ve burun estetiği teknikleri mevcuttur. Kendi tasarlayıp, patentini aldığı, iki farklı cerrahi aleti mevcuttur. Dünyanın en iyi plastik cerrahi dergisi olan PRS’de meme küçültme, meme büyütme, burun estetiği, karın germe ve liposuction, ve deneysel çalışmada makaleleri olan tek Türk cerrahtır.

KİTAPLAR

Akademik olarak yoğun bir geçmişi olan Doç. Dr. Karaca Başaran’ın “Liposuction: Principles and Practice, 2nd edition” ve “Nipple-Areolar Complex Reconstruction” isimli 2 kitapta kendi tekniğini anlattığı bölümleri mevcuttur. Her iki kitap, dünyanın en büyük basımevlerinden olan Springer tarafından basılmıştır.

Karaca Başaran’ın akademik geçmişi hakkında daha fazlasını mı merak ediyorsunuz?

DOÇ. DR. KARACA BAŞARAN © 2018