BOTOKS

Botoks

Botulinum Tip A’nın kayıtlı ticari ismi Botoks’tur ve kırışıkların azaltılmasında FDA tarafından onay verilen ilk botulinum ajanıdır. Günümüzde Dsport ve Xeomin dahil olmak üzere birkaç tane mükemmel Kırışıklık Azaltıcı Enjekte Edilebilir ürün mevcuttur. Bu ürünler hedeflenen bölgede sinirler ve kaslar arasında iletişimi bloke ederek etki gösterir, böylece bu yüz kaslarının neden olduğu aktif kırışıklar geçici olarak paralize olur. Bu tedavi ile daha genç, daha canlı bir görünüm ortaya çıkar ve gelecekteki olası kırışıkların oluşumu da önlenebilir.

2002’de FDA’nın estetik alanda kullanıma yönelik verdiği onaydan sonra Amerika’da yaklaşık 11.8 milyon Botoks prosedürü yapıldı. Bu durum Botoksu Amerika’daki en popüler invazif olmayan estetik prosedür yapmaktadır.

Botoks ve diğer Kırışık Azaltıcı (Dysport, Xeomin vs) enjeksiyonların görülebilir sonuçları tedaviden 3-7 gün sonra ortaya çıkar ve kırışık azaltıcı sonuçlar dört aya kadar devam edebilir. Botoksun etkileri kalıcı olmadığı için hastaların periyodik olarak idame enjeksiyon yaptırması önerilir.

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018