Bişektomi Nedir ?

Yanaklarda bulunan yağların alınarak yüz hatlarının daha da keskinleştirilmesi operasyonuna bişektomi adı verilmektedir. Son zamanlarda yuvarlak yüz hatları yerine daha keskin hatların tercih edilmesi bişektomi operasyonlarına rağbeti artırmaktadır. Bişektomi özellikle Hollywood yıldızlarının ve ünlü kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Her ne kadar özellikle çocuklarda ergenliğe kadar elma yanak olarak bilinen yuvarlık hatlı yüz şekli ve yanaklar sevilse de ergenlikten sonra bu görünüm çekici olmaktan çıkmaktadır. Bu nedenle bişektomi operasyonları bu operasyonun gerçekleştirildiği hastaların özgüvenlerini ve morellerini yerine getiren bir işlem olmaktadır.

Yüzün her iki tarafında da bulunan yanakların içinde bichat adı verilen yağ torbaları bulunmaktadır. Elma yanaklı olarak bilinen kişilerde bu yağ yasıkları çok fazla geliştiği için yüze yuvarlak bir hat vermektedir. Zayıf insanlarda bile bazı durumlarda elma yanak görünümü oluşmaktadır. Bunun sebebi bichat hacminin vücudun ağırlığı ile doğru orantılı olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu problemin ortadan kaldırılması için bişektomi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Bişektomi operasyonu ile gözle görülür ve farkedilebilir bir değişiklik elde etmek olasıdır.

Bişektomi operasyonu ameliyat ortamında lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyon ağız içine bir santimetrelik kesi açılarak yapılır. Bu kesinin içerinden bichat keseleri alınır. Bişektomi operasyonları ortalama bir saat ile 1.5 saat arasında sürmektedir. Operasyon ağız içerisinde gerçekleştirildiği için dışarıdan herhangibir iz veya deformasyon görülmemektedir. Operasyondan sonra hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Hastalar yapılan operasyondan sonra ilk bir hafta ağız içi temizliğine özen göstermeli, düzenli gargara yapmalı ve dişlerini fırçalamalıdır.

Operasyonun gerçekleştirildiği hasta iyileşme süreci boyunca yemek yerken dikkat etmesi gerekmektedir. Sert çiğneme hareketlerinden kaçınmalı yumuşak yiyecekler tüketmesi önerilmektedir. İş hayatı içerisinde olan kişilerin operasyondan bir kaç gün sonra iş hayatlarına devam etmeleri gerekmektedir. Bişektomu operasyonu genelde kalıcıdır ve operasyon sonrasında yanaklarda tekrar yağ birikmesi meydana gelmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018