MİGREN CERRAHİSİ

Migren Cerrahisi

Migren Tedavisi

Migren baş ağrısnın insanların yüzde 15’inde görüldüğü tahmin edilmektedir ve kadınlarda erkeklerden çok daha sıktır. Migren tipleri bir insandan diğerine değişir, farklı belitriler ve sayısız tetikleyiciler vardır. Migrenler atakları sonlandıran veya başlamalarını engelleyen ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Ama bazı hastalarda hiçbir ilaç ile yeterli kontrol veya önleme sağlayamaz. İlaçlarla ağrıları kontrol altına alınan bazı hastalar ise ilaçların yan etkilerinden rahatsızdır.

MİGREN BAŞ AĞRILARININ BİR NEDENİ OLARAK PERİFERAL SİNİR KOMPRESYONU

Bazı hastalarda migrenlerin nedeni baş ve boyunda bazı sinir uçlarının irritasyonudur (uyarılması). Bu irritasyona bu sinirlerin geçtiği kaslar neden olur. Kaslar siniri sıkıştırarak enflamasyon kompresyona neden olur ve nihayetinde migren atağı gelişir. Bu sinir uçları baş ve boynun iyi bilinen bölgelerinde lokalizedir ve frontal, temporal, oksipital ve nazal alanlar olarak bilinen dört spesifik zona bölünür. Bunlar periferal migren tetikleyicileri olarak bilinir.

MİGREN CERRAHİSİ NASIL ETKİ GÖSTERİR

Migren cerrahisi kasların sinirlerde yarattığı kompresyon veya sıkıştırmayı azaltma prensibi ile etki gösterir. Sinirler üzerindeki basıncın azaltılması migren ataklarının başlamasını engelleyebilir veya en azından tetikleyiciyi zayıflatarak migrenlerin daha az sıklıkla ortaya çıkmasına ve daha hafif olmasına neden olabilir. Bu tetik noktaları ilk olarak tetik noktası bölgelerine Botoks enjeksiyonları yapılarak belirlenebilse de çoğu zaman hasta şikayetlerinden ana bölgeler belirlenebilir. Hastada botox tedavisine pozitif yanıt alındığında (migrende rahatlama), bu tetik noktaları temporal ve oksipital saç hatları tarafından saklanan küçük kesiler aracılığı ile cerrahi olarak tedavi edilir. Tetik noktasını rahatlatmak için kasların sıkan kısmı parsiyel veya tamamen çıkarılır. Bazı durumlarda eğer sinir yeterince küçükse ve kaybı herhangi bir zarara neden olmayacaksa (temporal zon) sinirlerin uçları da çıkarılır. Her şartta bu cerrahi manevralar migrenin tekrarlanmasını önler.

MİGREN CERRAHİSİNİN BAŞARI ORANLARI

Migren cerrahisi bazı vakalarda olağan dışı rahatlama sağlasa da her zaman kalıcı bir rahatlama sağlamayabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, hastaların üçte irinde tam iyileşme sağladığını göstermektedir. Ama vakaların yüzde 90’ında hastalarda migren ataklarının sayı, ciddiyet ve süresinde belirgin azalma olur.

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018