KONSÜLTASYON BİLGİLENDİRMESİ

Muayene sırasında sizle dürüst olup, yapılması gereken ve yapılmaması gereken işlemleri size söyleyeceğim. Belki de hoşunuza gitmeyecek olan, ‘Size bu ameliyat uygun değil’, ‘Bu ameliyattan çok fayda görmezsiniz’, ‘çok ideal bir sonuç elde etmek mümkün değil’ gibi sözler duyabilirsiniz. Hatrı sayılır oranda, ameliyatınız yapmayı reddedebilirim.

Kişisel fikrim, plastik cerrahide birçok işlemin abartılı yapıldığıdır. Çok kalkık ve kavisli burun, çok büyük meme protezleri, aşırı yapılmış yüz dolguları örnek olarak sayılabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, birçok estetik işlemin plastik cerrah dışında uzman olmayan kişiler tarafından yapılmasıdır.

Unutmayın ki, estetik cerrahi ameliyatları ve diğer işlemleri çok büyük bir pazar ve siz ‘hasta’ konumunda olduğunuz gibi, bir diğer bakış açısıyla kabul etmesek de ‘müşteri’ olarak görülebilirsiniz. Şayet size bir işlem önermiyorsam, potansiyel bir kazancı da geri çevirdiğimi hatırlatmam gerekir.

Tıpta, ve plastik cerrahide tüm işlemler istisnanız riskler ve komplikasyonlar taşır. Ameliyat sürecince, size bir işlemin tüm getirileri, kazançları, riskleri, iyileşme süresi, ve maliyetleri detaylıca anlatılacaktır.

Aslına bakılırsa, plastik cerrahideki birçok ameliyat için özel bir sır yoktur. Önemli nokta nerede neyi yapmanız gerektiğidir. Bunun yolu da, asistanlık döneminden başlayarak aldığınız eğitim, yurtdışı tecrübeleriniz ve gözlemlerinize dayanır. İşin gerçeği, ameliyat sonucunuz, kullanılan teknikten ziyade, cerrahınızın bakış açısı ve becerisine bağlıdır. Çoğu zaman verilmesi gereken karar, neyi yapmaktan çok neyi ‘yapmamamız’ gerektiğinde yatar.

Çoğu zaman yazılı, görsel ve sosyal medyada yeni bir cerrahi teknik, işlem, cihaz ve benzeri teknikleri gözlemliyorsunuzdur. Maalesef ‘yenilik’ olarak ortaya atılan bu gelişmeler ya senelerdir yapılmakta, ya da bilimsel hiç bir kanıtı yoktur. Akademik ve bilimsel tabanda çalışmamdan dolayı, bu tip kanıta dayalı olmayan işlemlerin neredeyse hiçbirini yapmadığımı belirtmek isterim.

Sonuç olarak, plastik cerrahi, burnunuz, yüzünüz, vücudunuz ile ilgili harika değişimler sağlayabilir. Belli vücut oranlarını gözününde bulundurduğumuzda, çok güzel sonuçlar almak mümkün. Bu yolda, tüm ameliyatları son anına kadar kendi yaptığımı, ve ameliyat sonrasında tüm hastaları kendim kişisel olarak takip ettiğimi belirtmek isterim. Şimdiden geçmiş olsun!

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018