ALIN GERME (KAŞ KALDIRMA)

Alın Germe (Kaş Kaldırma)

Doğal yaşlanma prosesi sırasında güneşe maruziyet, çevresel faktörler, yer çekimi, konsantre olmak ve gözlerini kısarak bakmak gibi tekrarlayan hareketler alın yüzeyinde çizgilerin oluşmasına neden olur. Birçok hasta bu çizgilerin genel estetik görünümleri üzerindeki negatif etkiden rahatsızdır ve bu rahatsızlıklarını gidermek için alın germe cerrahisini tercih eder.

SEÇENEKLER

Modern cerrahideki ilerlemeler sayesinde Dr. Başaran günümüzde hastalarına; çok küçük insizyonların kullanıldığı, bu insizyonların ise saç hattı nedeniyle hiç görülmediği alın germe seçenekleri sunabilmektedir.

Aşağıdaki durumlara çözüm arayan kadın ve erkekler alın germe için iyi adaydırlar:
Alında derin, yatay kırışıklıklar
Kaşlardaki sarkma nedeniyle öfkeli veya yorgun görünüm
Kaşlar arasında ve burnun üst kısmında çizgilenme

SEÇENEK DETAYLARI

Koronal İnsizyon Tekniği: Yaygın kullanılan bu alın germe tekniğinde sıklıkla saçlar tarafından örtülen bir insizyon kullanılır. İnsizyon kulakların üstünden başlar ve kafatası derisinin üzerinden devam eder. Bazı hastalarda saç hattında elevasyondan kaçınmak için insizyon saç hattının önünden geçer.

İnsizyon, yerleşiminden bağımsız olarak, iyileştikten sonra mümkün olduğunca belirsiz olacaktır. Dr. Başaran koronal insizyon aracılığı ile çizgilere neden olan kasları tekrar yapılandırabilir veya bir kısmını alabilir, kaşlarınızı daha genç bir pozisyona kaldırmadan önce deri fazlalıklarını alır.

Endoskopik Alın Germe: Bu sınırlı insizyon tekniğinde cerrahi görüntü amacıyla bir endoskop (ucunda ışığı olan ince bir tüp, bir video kameraya bağlıdır) kullanılır. Uzun bir insizyon yerine kafatası derisindeki birkaç tane insizyondan bu endoskop yerleştirilir, böylece yara dokusu en aza indirilir ve iyileşme periyodu kısalır.

Diğer Sınırlı İnsizyon Teknikleri: Bazı sınırlı insizyon alın germe teknikleri bir endoskop kullanmadan yapılabilmektedir. Sarkan kaşları germek için şakak bölgesinde küçük insizyonlar yapılabilir, kaş çatmaya bağlı çizgileri düzeltmek için ise üst göz kapağı insizyonları tercih edilebilir.

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018