KOL GERME – BRAKİOPLASTİ

Kol Germe – Brakioplasti

Modada “kolsuz” trendin popüler olması kadın ve erkeklerin üst kol bölgelerindeki deri fazlalığı problemlerine çözüm olarak cerrahi müdahaleyi aramalarına neden olmuştur.

Egzersiz, kas tonusunu iyileştirebilir ve kuvvetlendirebilir ama esnekliğini kaybetmiş deri problemine veya üst kollarda gevşek ve sarkık görüntüye neden olan, istenmeyen yağ depolarına maalesef çözüm olamaz.
Brakiyoplasti cerrahisi ile hastadaki deri gevşekliğinin derecesine bağlı olarak deride bir germe yapılabileceği için etkili sonuçlar alınabilir. Brakiyoplasti önemli miktarda kilo vermiş hastalar arasında özellikle popülerdir çünkü kilo kaybı ile beraber bu hastalarda sıklıkla; üst kol bölgesinde büyük miktarda, sarkma gösteren deri fazlalığı olur. Bazı durumlarda deri, kilo kaybından sonra kendisini toparlayabildiği kadar toparlasa da sonuçta bir deri fazlalığı kalabilir. Üst kol bölgesindeki sarkan derinin azaltılması hastanın kendine güvenini arttırır ve daha önceden cesaret etmekte zorlandıkları giyim stillerini denemelerine olanak tanır.

SEÇENEKLER

Kol şekillendirme cerrahisi hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre yapılabilir. Tüm hastalarda geniş deri çıkartımı gerekmez –yapılacak operasyonun tipi üst koldaki deri ve yağın miktar ve tipine bağlıdır:
Tip I –Minimal yağ depoları olan deri fazlalığı
Tip II –Deri fazlalığı ve yağ depoları
Tip III –Kolun üst üçte birlik kısmında tipik olarak yaşlanmaya bağlı deri fazlalığı
Tip IV –Kolun alt üçte birlik kısmında tipik olarak yaşlanma veya aşırı kilo vermeye bağlı deri fazlalığı

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018