KARIN GERME

Karın Bölgesi Estetiği – Abdominoplasti – Karın Germe

Karın hem erkek hem de kadınlarda yağlanmanın sıklıkla olduğu bir vücut bölgesidir. Karın bölgesinde deri gevşekliği; yaşlanma, gebelik, stres, uygunsuz diyet, hormon dengesizliği, genetik yatkınlık ve büyük oranlı kilo değişiklikleri dahil olmak üzere bir dizi nedene bağlı olabilir. Tüm bu faktörler gevşek ve sarkık karın görüntüsüne katkıda bulunur ve birçok insanda ne yazık ki hiçbir egzersiz veya diyet bu problemi gideremez. Birçok hasta karın bölgelerinin şekil ve görüntüsünden memnun değildir ve bu durumlarda karın germe mükemmel bir seçenek olabilir.

Karın germe ile orta ve alt karındaki yağ ve deri fazlalıkları alınır, karın duvarı boyunca kaslar sıkılaştırılarak ciddi şekilde daha düz, pürüzsüz karın görünümü kazandırılır.

Karın germe (abdominoplasti) ile düzeltilen bazı problemler şunlardır:
Derideki fazlalığın alınması
Kasların sıkılaştırılması
Dirençli karın yağı bölgelerinin çıkarılması
Gevşek karına şekil kazandırma
Genişlemiş beli belirginleştirme
Çıkmış karnı düzleştirme

Bazı vakalarda optimal sonuç, tam abdominal gençleştirme için karın germe ile birlikte liposakşın yapılmasıyla sağlanır.

SEÇENEKLER

Karın germe cerrahisi düşünülürken gözden geçirilecek birçok seçenek ve seçim vardır.

Standart karın germede karın deliğinin altındaki karın bölgelerinden deri ve yağ fazlalığı alınır, parsiyel (mini) abdominoplastide ise alt karın bölgesinde (karın deliğinin altı) sadece deri gerginleştirilir. Her iki prosedürde de karın kasları sıkılaştırarak karın konturlarının iyileşmesi sağlanır. Bazı hastalarda kalça bölgesine uzanan daha geniş kesiler gerekirken, orta ila aşırı deri fazlalığı olan hastalarda ise karın deliğinin operasyon sırasında kaydırılması gerekir. Konsültasyon sırasında Dr. Başaran size kişisel cerrahi ihtiyaçlarınız için farklı kesi tipleri, teknikleri ile ilgili bilgi verecek ve spesifik estetik isteklerinize göre ideal cerrahi tedavi planını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Tam karın germe prosedüründe göbek deliği ile genital arasındaki bölgede yatay bir insizyon yapılır. Gevşemiş veya zayıflamış karın kasları tamir edilir ve bu sütür aracılığı ile dikiş atılırken, yağ, doku ve deri fazlalıkları çıkarılır.

Bazı durumlarda karın deliğini yeni ve daha çekici bir pozisyona çekmek için karın deliği yakınlarında ikinci bir kesiye ihtiyaç duyulabilir. İlk sonuçlarınız hemen görülebilir durumdadır ve sonuçlar şişkinliğin azalması ile takip eden aylarda daha da iyi hale gelir.

Parsiyel veya tam abdominoplasti ile karın kasları zayıflamış veya deri fazlalığı olan hastalarda mükemmel sonuçlar alınır ve bu sonuçlar dengeli diyet ve düzenli egzersiz ile desteklendiğinde uzun süreli olur.

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018