MEME KÜÇÜLTME

Meme Küçültme

Birçok kadın için büyük memeler (makromasti) bir dizi fiziksel ve estetik komplikasyon yaratır, bunlar arasında: kronik sırt ağrısı, baş ağrıları, solunum problemleri, postür bozukluğu, boyun ağrısı, deri irritasyonu, sütyene bağlı derin ve ağrılı oluklaşmalar vardır. Makromasti yaşam tarzı seçimlerini de etkileyebilir, engelleyebilir ve fiziksel aktivite, spor ve egzersizi zorlaştırarak hareketli yaşamı azaltabilir, kilo alımına yatkınlık yaratabilir.

Meme küçültme ameliyatı ile meme ucu da estetik olarak daha uygun bir pozisyona ve büyüklüğe getirilebilir.

Meme küçültme ameliyatı sırasında Dr. Başaran göğüsten yeterli miktarda yağ, glandüler doku ve deriyi alır, hastanın spesifik vücut boyut ve şekline göre memeye daha iyi bir kontur verir. Meme küçültme cerrahisinin birçok varyasyonu vardır ve meme sağlığını tekrar kazandırmak için gereken küçültme ile spesifik estetik amaçlar cerrahinin detaylarını belirler. Yapılan anketlerde meme küçültme ameliyatları estetik cerrahlar tarafında yapılan tüm prosedürler arasında hasta memnuniyeti açısından sürekli ilk sırada yer almaktadır. Amerika Plastik Cerrahlar Derneği’nin meme küçültme cerrahisi yapılmış hastalar üzerinde, yakın zamanda yaptığı bir ankette katılımcıların %95’inden fazlası gerekli olması durumunda tekrar cerrahiyi tercih edeceklerini bildirmiştir. Bu aydınlatıcı istatistik medikal ve kozmetik yararları olan meme küçültme cerrahisinin popülaritesinin artmaya devam edeceğine işaret etmektedir.

ENDİKASYONLAR

Meme küçültme ameliyatı büyük memelere (makromasti) bağlı birçok sağlık komplikasyonlarını düzeltebilir:
Kistik meme enfeksiyonları (polikistik mastit)
Kol ve parmaklarda duyu kaybı
Uykusuzluk
Memelerde catlaklar
Kronik sırt ağrısı
Baş ağrısı
Staz ülserleri (deri irritasyonu veya basınca bağlı deri dokusunun ölümü)
Omuz ağrısı
Postür bozukluğu
Boyun ağrıları
Pigmente sütyen çentikleri
Uyuşma
Meme altında deri döküntüleri
Egzersiz yapamama
Solunum zorluğu
Asimetrik göğüsler
Meme ağırlığına bağlı fiziksel aktivitenin kısıtlanması
Meme boyutundan rahatsız olma veya sürekli farkında olma

Yukarıda listelenen semptomları mevcut insanlar meme küçültme cerrahisi için iyi bir aday olabilir; ama ideal meme küçültme adayının sağlığı iyi olmalı, başka bir sağlık problemi olmamalı ve deri esnekliği iyi olmalıdır.

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018