JİNEKOMASTİ

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde aşırı göğüs dokusunun üretimine (yağ dokusu değil) bağlı anormal büyük göğüs büyümesidir. Bu nedenle bu durum sadece diyet ve egzersizle çözüme kavuşturulamaz. Amerika Plastik Cerrahlar Derneği’ne (ASPS) göre jinekomasti tüm erkek göğüs bozukluklarının %65’ini oluşturmaktadır. Ciddi tıbbi bir problem olarak görülmese de jinekomasti psikolojik olarak zor bir durum olabilir. Şanslıyız ki cerrahi teknolojideki ilerlemeler erkeklerin estetik görünümünlerinin kontrolünü geri almalarına ve büyümüş göğüslerin ameliyatla düzeltilebilmesine olanak vermiştir.

SEÇENEKLER

Başarılı bir erkek göğüs küçültme ameliyatı bir dizi fiziksel ve duygusal yarar sağlar, bunlar arasında: daha sıkı, daha düz ve daha şekilli bir göğüs, kendine güvenin ve verdiği değerin artması vardır. Cerrahi sonuçlar, jinekomasti benzeri bir etki yaratabilen belirgin kilo alımı haricinde, kalıcıdır.

Büyük göğse sahip tüm yaşlardaki erkekler, göğüs gelişimleri stabil hale gelmişse ve prosedürden beklentileri gerçekçi ise, jinekomasti cerrahisini düşünebilir. Bir jinekomasti adayı fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı olmalıdır. Aşırı kilolu hastalarda prosedüre çok sıcak bakılmaz çünkü bu ameliyat vücudun yeni konturlarına uyum sağlayacak sıkı, esnek derisi olan erkeklerde en başarılı sonuçları verir.

PROF. DR. KARACA BAŞARAN © 2018